انجمن هواشناس ایرانی

ثبت نام سریع: نام کاربری: آدرس ایمیل: کلمه عبور:
زمان کنونی: 26-08-2019, 07:58 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

پیش بینی بومی...
زمان کنونی: 26-08-2019, 07:58 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: khormoj
آخرین ارسال: هواشناس جنوب
پاسخ: 14
بازدید: 2821

موضوع بسته شده است 
پیش بینی بومی...
نویسنده پیام
Unregistered

وضعيت :

ارسال: #1
پیش بینی بومی...
دوستان بوشهری ومردم مناطق جنوبی نشین خوزستانی یه سی روز دیگه کمتر یا بیشتر باید منتظر شروع باد لیمر باشند مردم این مناطق به خوبی با واژه لیمر اشنا هستند یه تو صیه هم به دوستان دارم تا باد لیمر شروع نشده برن ماهی بخرند و ذخیره کنن چون وقتی این باد رو خلیج فارس شروع بشه صیادان تا مدتی به دریا نمیزنند...بعدشم قیمت ماهی سر به فلک میکشه

در استان بوشهر و مناطق جنوبی خوزستان مردم این مناطق همیشه به وسیله این باد پاییز و زمستان رو پیش بینی میکنن البته شاخصهای دیگه هم هست.....این باد قبل از اولین بارشها شروع به وزش میکنه که پاییزو زمستان وابسته به قدرت و میزان بارش همراه ایم باد هستش
12-10-2013 10:01 AM
Unregistered

وضعيت :

ارسال: #2
RE: پیش بینی بومی...
وقتی بهار می اید پرندگان تخم گیاهان رو پرتاب میکنند به سمت زمین و مورچه ها اون رو برای زمستان ذخیره میکنن و مورچه ها مدیون پرندگانند ولی در زمستان برعکس میشه پرندگان نیاز شدیدی به غا دارن و وقتی برای چند روز تخم ها رو از لونه هاشون میارن بیرون و یا بعضی از مورچه ها بال دار میشن و میرن به سمت اسمون و غذای پرندگان میشن پس این جوری و این چنین رابطه ارهحیاتی بین مورچگان و پرندگان وجود داره(پس هرچی تحرک مورچه ها بیشتر باشه سال زراعی پیش رو سخت تر خواهد بود)
12-10-2013 11:01 AM
عضو نیمه فعال
**
آفلاین

وضعيت : آفلاین
اطلاعات من

اعتبار: 7

ارسال: #3
سلام خورموج جان این باد لیمر که می گی برای ما که تو جنوب فارس هستیم از چه طرف میاد

در جهان راه یکی است ان هم راه راستیست........کوروش کبیر
12-10-2013 11:36 AM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
Unregistered

وضعيت :

ارسال: #4
(12-10-2013 11:36 AM)vahid نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خورموج جان این باد لیمر که می گی برای ما که تو جنوب فارس هستیم از چه طرف میاد
سلام بر دوست بزرگوار این باد فقط یک بار بروی خشکی استان های بوشهر و مناطق جنوبی خوزستان ظاهر میشه اونم قبل از اولین دشت بارش پاییزه و از این به بعد کشیده میشه روی دریا ولی این باد فقط بر روی دریا فعال میشه تا اخر پاییز و بهار دوباره شروع میشه این باد فقط روی دریاس شکل میگیره و مختص استانهای بوشهر وخوزستانه و نوید ورود سامانه های سودانی رو میده و وقتی بعد از اولین بارش کار این باد تموم شه و روی دریا کشیده بشه این باد اگه بخواد وارد خشکی بشه به سه دسته باد تقسیم میشه:باد قوس-باد سنایی-بادقبله....تنها بادی که برای اکثر استانهای جنوبی مشترکه همین باد قوس میباشه که شیرازیها بهش میگن باد کوش
12-10-2013 11:44 AM
عضو نیمه فعال
**
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 7

ارسال: #5
ممنون از توضیحی که دادی در ضمن ما به اون باد باد خیس می گیم امسال من پیگیرش هستم خیلی هم زیاد داره میاد

در جهان راه یکی است ان هم راه راستیست........کوروش کبیر
12-10-2013 11:52 AM
احمد ـ اصفهان
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 313

ارسال: #6
(12-10-2013 11:01 AM)khormoj نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
وقتی بهار می اید پرندگان تخم گیاهان رو پرتاب میکنند به سمت زمین و مورچه ها اون رو برای زمستان ذخیره میکنن و مورچه ها مدیون پرندگانند ولی در زمستان برعکس میشه پرندگان نیاز شدیدی به غا دارن و وقتی برای چند روز تخم ها رو از لونه هاشون میارن بیرون و یا بعضی از مورچه ها بال دار میشن و میرن به سمت اسمون و غذای پرندگان میشن پس این جوری و این چنین رابطه ارهحیاتی بین مورچگان و پرندگان وجود داره(پس هرچی تحرک مورچه ها بیشتر باشه سال زراعی پیش رو سخت تر خواهد بود)
با تشکر از استاد khormoj عزیز

امسال شاهد فعالیت بسیار زیاد و حرص و طمع زیادی از جانب مورچه ها بودم. به سرعت سر یک منبع غذایی پیداشون میشد و هیچ وقت از فعالیت دست نمی کشیدند. منم حدسم اینه که اونها یه چیزی میدونند که نسبت به سالهای قبل اینچنین فعال شده بودند. شاید به خاطر سرمای زمستون باشه.
12-10-2013 12:09 PM
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
Super Moderator
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 225

ارسال: #7
درود بر استاد khormoj

امسال شاهد كوچ زودهنگام پرنده هاى مهاجر بوديم ( مهاجرت زودهنگام پرندگان مهاجر از سرزمين هاى سرد شمالى به زهك )

امسال مهر ماه پر باد بود و بارشها بطور منظم و كلاسيك ابتدا از شمال كشور آغاز شد .

وضعيت مورچه ها هم نشون ميده سرماى زمستان بغايت خواهد بود

از طرفى افزايش يخ هاى قطب شمال و كشيده شدن زودهنگام ورتكس قطبى به عرض هاى پايينتر را داريم

با عنايت به پيش بينى معكوس عشاير فارس و پيش بينى هاى بومى ، سنتى ، تجربه اى ميتوان نتيجه گرفت سرماى سنگينى در راه داريم

آیا میدانید میتوان با مطالعه سالیانه زندگی حیوانات و حشرات آب و هوا و اقلیم محیط اطرافمان را پیش بینی کنیم؟ آیا میخواهید آب و هوای ماههایی را که پیش رو دارید پیش بینی کنید؟

پس به نکات زیر توجه کنید و بدانید با بکار گیری این نکات هیچگاه اشتباه نخواهید کرد!

یک شاه بوف خوابیده رو تخم(عکاس:اصغرمحمدی نصرآبادی)

این کار تجربی و بسیار آسان است. فقط کمی وقت و همچنین حوصله بالا می طلبد. به نظر بنده اشخاصی که به معنای واقعی به طبیعت و طبیعت گردی علاقه مندند در این کار موفق ترند.(مثل خودم! البته اینجا قصد تعریف از خودمو ندارم).

با توجه به نکات زیر میتوان از نحوه زندگی حیوانات و حشرات به این مهم پی برد:

۱)نحوه تخمگذاری جغدها:

● اگر جغد در لانه اش ۳ تخم بگذارد بدین معناست که ماههای آینده خشکسالی در پیش رو است.

● اگر جغد در لانه اش ۴ تخم بگذارد بدین معناست که ماههای آینده وضعیت آب و هوایی در حد نرمال است.

● اگر جغد در لانه اش ۵ تخم بگذارد بدین معناست که ماههای آینده وضعیت آب و هوایی بسیار عالی و پر بارشی را پیش رو داریم.

۲) با توجه به لانه سازی حفارها (موشهای کور):

همانطور که میدانید و به احتمال فراوان مشاهده کرده اید، موشهای کور لانه خود را مانند تپه های کوچک بالا می آورند.

● اگر مشاهده کردید که تپه ها و دهانه لانه موش کور نسبت به مشاهدات قبلیتان خاک زیادی بالا زده بدانید جانور در حال حفر لانه عمیقتری می باشد.چون این موجود میداند که زمستان سخت و پر برفی در راه است و لانه اش را عمیقتر از گذشته حفر می کند.

۳) با توجه با نحوه فعالیت مورچه ها:

● هر چه فعالیت مورچه ها در امر غذا بردن به لانه و انبار سازی بیشتر باشد، بدانید که در آینده خشکسالی خواهد آمد و مورچه ها این قضیه را درک کرده و با بردن غذای بیشتر به لانه و انبار آن در صدد رفع نیاز و گذر از خشکسالی پیش رویشان هستند.

۴) با توجه به مهاجرت پرندگان مهاجر:

● اگر پرندگان مهاجر نسبت به سالهای قبل زودتر به مهاجرت بپردازند نشانه این است که زمستان زودتر فرا می رسد.

به راستی حیوانات چگونه به می توانند آب و هوای آینده را پیش بینی کنند. از کجا می دانند که پیش بینیشان صحیح است؟ اینها همه نشانه های خداوند است که برای ما قرار داده و فقط لحظه ای تفکر و تامل کافیست تا به بزرگی یکتای هستی پی ببریم. این توانایی را خداوند متعال در نهاد آنها قرار داده و چه زیبا از آن بهره می جویند در حالی که ما انسانها، که اشرف مخلوقات هستیم هنوز به این توانایی حیوانات دست نیافته ایم و حتی از توانایی هایی که خود داریم نیز بهره درستی نمی بریم.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ​ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-10-2013 12:52 PM، توسط اميركوروش.)
12-10-2013 12:49 PM
LONELY

اطلاعات من

اعتبار: 154

ارسال: #8
با سلام و درود
با تشکر از دوستان بزرگوار
یه مطلب دیگه هم اضافه کنم در رفتار مورچه ها:
از روی لانه ی مورچه ها )کلونی( میتوان حدس زد پربارشی داربم یا نه؟؟
اگر مرچه ها اطراف سوراخ خود خاک هارا پخش و پراکنده سازند نشان دهنده خشکسالی خواهد بود..ولی اگر اطراف کلونی خود را به شکل تپه بالا بیاورند نشانه ای بر پر بارش بودن سال پیشروست ..به چه دلیل؟؟؟ به این دلی
12-10-2013 03:03 PM
تحلیل مسائل زمین و هوا
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 103

ارسال: #9
باتشکر از مطالب مفید دوستان..عکس العمل مورچه ها در قبال تغییرات جوی رو قبول دارم ولی نه سه ماه قبل از شروع پاییز یا زمستان..مورچه ها به خوبی با هرشرایطی که بطور روزانه رخ بده خودشون را تطبیق میدن..حرصشون وسرعت عمل برای بردن غذاهم دردرجه اول گرسنگیشون و در درجه دوم وجود مورچه های رقیب در صحنه رو نشون میده..مورچه ها به خوبی تنظیم جمعیت می کنند یعنی اگه تابستون هم غذای درستی گیرشون نیاد:
اولا شروع به فرستادن مورچه های بالدار نروماده برای بقای نسلشون میکنند و دوما ملکه زادو ولد نمیکنه تا بچه هاش در طول زمستان از گرسنگی بمیرند.با تشکر
باتشکر از مطالب مفید دوستان..عکس العمل مورچه ها در قبال تغییرات جوی رو قبول دارم ولی نه سه ماه قبل از شروع پاییز یا زمستان..مورچه ها به خوبی با هرشرایطی که بطور روزانه رخ بده خودشون را تطبیق میدن..حرصشون وسرعت عمل برای بردن غذاهم دردرجه اول گرسنگیشون و در درجه دوم وجود مورچه های رقیب در صحنه رو نشون میده..مورچه ها به خوبی تنظیم جمعیت می کنند یعنی اگه تابستون هم غذای درستی گیرشون نیاد:
اولا شروع به فرستادن مورچه های بالدار نروماده برای بقای نسلشون میکنند و دوما ملکه زادو ولد نمیکنه تا بچه هاش در طول زمستان از گرسنگی بمیرند.با تشکر

من تنها پرنده ای بودم که کوچ کرد از گرما..
اهنگ گوشت، بهرام نورایی
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-10-2013 03:07 PM، توسط man13.)
12-10-2013 03:07 PM
Unregistered

وضعيت :

ارسال: #10

(12-10-2013 10:20 PM)khormoj نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(12-10-2013 03:07 PM)man0711 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من این مطالتون رو به حساب کم اطلا عاتی شما میزنم اخه عزیز جانم بازهم که شد همون....مگه میشه این کارهایی که در طبیعت انجام میشه بهم ربطی نداشته باشه مگه شما از کودکی در درس دین وزندگی نخوندید که جهان بهم وابسته هست......خواهش میکنم بیشتر فکر کنید(خواهش میکنم دوستان مطالب من رو به نادرستی تعریف نکنید ومنظورم از این که جنب و جوش مورچه ها وقتی در موقع جمع اوری غذا زیاد شد گفتم که سال زراعی سختی رو در پیش دارند ولی من نگفتم که قراره ترسالی اتفاق بیفته اره اگه ناپایداری زیاد بشه مورچه ها دچار کم بود غذا میشن ولی ممکنه خشک سالی بشه که در همون صورت باز هم مورچه ها دچار کم بود غذا میشن که این هم معنی دیگر از سال زراعی سختی که گفتم زمانی که مورچه ها جنب و جوششون زیاد میشه9)( قابل توجه امیر کورش)
راستی دوستان ممنونم از علاقه شما به هواشناسی بومی من این روزها خیلی وقت
نمیکنم بیام و عزیزانی همچو شما رو ملاقات کنم و مطالبم رو در اختیارتون
قرار بدم ............ .....دوستدار شما
جعفر
(آخرین ویرایش در این ارسال: 14-10-2013 02:21 AM، توسط دشتي.)
12-10-2013 10:20 PM
کارشناس اب وهوا
**

اطلاعات من

اعتبار: 10

ارسال: #11
(آخرین ویرایش در این ارسال: 19-03-2014 08:10 PM، توسط امیررضا.)
19-03-2014 08:04 PM
کارشناس اب وهوا
**

اطلاعات من

اعتبار: 10

ارسال: #12
سلام خدمت همه

معیارهای مردم مناطق جنوب- وجنوب غرب برای بررسی وضعیت پاییز در تابستان

1-میزان وزش باد هیرو(بادهای جنوب)

2-تعداد روزهای گرم وسکون و شرجی که پشت سرهم تکرار میشه

3-بارش تابستانه

4-مهاجرت پرنده کاچیرو رو

الان در حال بررسی هستم به زودی پیشش بینی بومی رو در اختیار دوستان قرار میدم

در ضمن اگه سوالی داشتید در خدمتم
(آخرین ویرایش در این ارسال: 24-07-2014 12:45 PM، توسط امیررضا.)
24-07-2014 12:45 PM
هرمزگان - بندرعباس
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 0

ارسال: #13
جعفرر

خدایا تو ان مشترک مورد نظری هستی که همیشه در دسترسی Heart
24-07-2014 12:47 PM
عاشق هوا
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 261

ارسال: #14
(24-07-2014 12:45 PM)jafar21 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خدمت همه

معیارهای مردم مناطق جنوب- وجنوب غرب برای بررسی وضعیت پاییز در تابستان

1-میزان وزش باد هیرو(بادهای جنوب)

2-تعداد روزهای گرم وسکون و شرجی که پشت سرهم تکرار میشه

3-بارش تابستانه

4-مهاجرت پرنده کاچیرو رو

الان در حال بررسی هستم به زودی پیشش بینی بومی رو در اختیار دوستان قرار میدم

در ضمن اگه سوالی داشتید در خدمتم
بسیار مفید و جالب بود.

تشکر.

ترک انجمن همسایه برای شما خیلی بهتره.

چون به درد خودشون میخوره.

(آخرین ویرایش در این ارسال: 24-07-2014 12:49 PM، توسط هواشناس جنوب.)
24-07-2014 12:48 PM
موضوع بسته شده است 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان