انجمن هواشناس ایرانی

ثبت نام سریع: نام کاربری: آدرس ایمیل: کلمه عبور:
زمان کنونی: 21-01-2019, 10:26 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

پیش بینی هوای خوزستان و چهارمحال و بختیاری و اصفهان و یزد
زمان کنونی: 21-01-2019, 10:26 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 6 مهمان
نویسنده: حمید_شیراز
آخرین ارسال: شهاب-بهارستان
پاسخ: 6964
بازدید: 290538

موضوع بسته شده است 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نویسنده پیام
$@$$\^/$$@$
آفلاین

وضعيت : آفلاین
اطلاعات من

اعتبار: 180

ارسال: #1

سلام دوستان بسیار عزیزم

همان طور که می دانید از لازمه های پیش بینی اصولی آشنایی با اقلیم منطقه مورد نظر است . با توجه به آن که اصفهان از شهر های خاص آب و هوایی ایران است و پیش بینی آب و هوای آن نیاز خاصی به اقلیم این شهر دارد هم چنین با توجه به موقعیت آن در دشت مرکزی آن و جمعیت زیاد آن و مهم تر آن که با توجه به وجود کارشناسان حاذقی از این شهر در انجمن هم چون برف همیشه عزیز ، امامی عزیز ، مهدی جان و... که هرکدام از گنجینه های این انجمن هستند پیشنهاد داشتم که آب و هوای این شهر و پیش بینی های مخصوص آن را نیز در تاپیکی مشابه پیش بینی هوای تهران ( با سپاس بسیار فراوان از اساتید بزرگ حسین جان و علیرضای عزیز ) از زبان این دوستان بزرگوار و هم چنین دیگر عزیزان پذیرا باشیم .

البته این مسئله صرفا یک پیشنهاد است که می تواند مخالفت دوستان را نیز همراه داشته باشد .

برای شروع و با اجازه دوستان عزیز اصفهانی مروری بر آب و هوا ی بلند مدت اصفهان را که در این مدت تهیه کرده ام را در این جا خدمتتان ارائه می دهم :

ابتدا در جدول زیر به خلاصه ای از وضعیت دمایی اصفهان می پر دازیم :
[تصویر:  e158oxnpqj42m3uj1x3b.jpg]
اما وضعیت دمایی و بارشی به صورت ماهانه :
[تصویر:  fphqlg4rrdkafqgcrdlz.jpg]
بررسی دقیق تر با نمودار:

[تصویر:  e0y2jdykqtyav89ju1.jpg] [تصویر:  3mkizste352yjc7cy883.jpg]

[تصویر:  y9yx1x8fohmjq5x74eup.jpg]
هم چنین تعداد روز های برفی همان طور که قبلا اشاره کردیم به طور میانگین 6.5 روز در سال بوده که رکورد آن مربوط به سال 1991 بوده که اصفهان 15 روز برفی داشته است .

در آخر خدمتتان عرض کنم که بررسی دقیق تر شهر اصفهان در کنار تهران با وجود کارشناسان بسیار خوب اصفهانی که داریم می تواند بسیار مفید باشد البته می توان شهری چون شیراز هم اضافه کرد اما با توجه به اینکه تعدد شهر ها باعث شلوغی انجمن و عدم پرداخت صحیح تر می شود و هم چنین لازمه های آن هم چون تهران و اصفهان وجود ندارد ، آن را به زمان های بعد تر و با تفکر و مشورت بیش تر موکول می کنیم .

در آخر از همه ی دوستان و عزیزان اصفهانی از جمله برف همیشه عزیز ، امامی بزرگ ، مهدی جان ،محمد عزیز ،احمد جان و ... سپاس فراوان دارم و از ایشان خواهش دارم من را بابت این جسارت بخشیده و فقط بعنوان یک پیشنهاد دهنده بپذیرید .

انشا ا... منتظر نظرات کارشناسانه شما بزرگواران در تاپیک خودتان خواهیم بود .

سپاس فراوان

دست خدا بالاتر از هر دستی است

حمید_شیراز مهندس مکانیک- پژوهشگر هواشناسی
(آخرین ویرایش در این ارسال: 23-09-2015 10:29 AM، توسط دشتي.)
02-03-2013 04:21 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
احمد ـ اصفهان
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 313

ارسال: #2
RE: پیش بینی هوای اصفهان
با تشکر از داش حمید عزیز بابت ایجاد کردن این تایپک
بله اصفهان دارای آب و هوای خاصی است که گاهی موجب اعتراف کارشناسان هواشناسی شده است به گونه ای که سال گذشته یکی از کارشناسان هواشناسی اصفهان در برنامه زنده تلویزیونی اعتراف کرد که عملا پیش بینی بارش برف برای شهر اصفهان حتی در صورتی که تمامی شرایط مناسب باشد باز بسیار دشوار است.
البته همه ما تقریبا می دونیم که این صحبت کارشناس هواشناسی پایه علمی محکمی داره و این شرایط همه ساله باعث اشتباه شدن پیش بینی ها شده البته حفره شدن اصفهان در زمان بارش باران هم زیاد اتفاق میفته. این در حالیه که گاهی اوقات هسته بارش ها در استان اصفهان بر روی مرکز استان و بلاخص شهر اصفهان قرار میگیره و باعث اتفاقات عجیبی میشه.
ان شا الله که بتونیم از پیشنهاد خوب داش حمید استفاده مطلوب رو ببریم.
02-03-2013 05:31 PM
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
سیدمحمدعلی
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 566

ارسال: #3
عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه دوستان و گرامیان انجمن بخصوص داش حمید عزیز
تشکر می کنم از ابراز لطفی که داشتید....
و قدردانی از این تاپیک بسیار خوبی که زدید
و باز هم قدردانی و سپاس از اطلاعات خوبی که در رابطه با اقلیم اصفهان دادید
و اگر شما و سایر مدیران موافق باشند در همین تاپیک به پیش بینی وضع هوای شیراز هم بپردازیم تا هم تعدد تاپیک لازم نیاید و هم از شناخت هوای شیراز و نظرات دوستان شیرازی محروم نباشیم
سپاس

[تصویر:  528954-OdDab1uZ2.jpg]
02-03-2013 07:53 PM
Super Moderator
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 225

ارسال: #4
در راستای فرمایشات اساتید باید عرض کنم که شهر اصفهان بنابر دلایل مختلفی اقلیم خاصی دارد و ما غالبا در زمستانها شاهد واگرایی هستیم البته واگرایی طی سالهایی که رودخانه زاینده رود خشک بوده است بیشتر بوده

منظور از واگرایی : از هم باز شدن ابرها و وزش باد است.

البته مواقعی هم بوده که در اثر یک همگرایی محلی شاهد نزول برف بوده ایم.

بنابراین پیش بینی بارش برف در شهر اصفهان بسیار مشکل است.
(آخرین ویرایش در این ارسال: 02-03-2013 10:05 PM، توسط اميركوروش.)
02-03-2013 10:05 PM
عضو خیلی فعال
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 543

ارسال: #5
با سپاس ازحمید عزیز به خاطر ایجاد این تایپیک

در مورد اصفهان باید بگم در سال های اخیر با توجه به تغیرات آب و هوایی کره زمین عمده بارش موثر اصفهان در بهار و پاییز بوده و علت کم بارشی در زمستان های اخیر به غیر از واگرایی که امیر کوروش عزیز اعلام کردند عدم تغذیه رطوبت - و شکل نگرفتن شرایط مناسب در سطوح میانی جو - و فعال نبودن سیستم های جنوبی میتونه دلایل موثری بر کمبود بارش در اصفهان باشه موثرین سامانه های بارشی در استان اصفهان سیستم های جنوبی و مدیترانه ای هستند.که در سالهای اخیر به دلیل فعال نبودن سامانه های سودانی درزمستان وضعیت بارشی استان در شرایط نا مساعدی قرار گرفته در حالی که در پاییز امسال به دلیل شرایط مناسب و تغذیه رطوبت مناسب از سوی مدیترانه و سیستم های سودانی بارش های نسبتا خوبی را شاهد بودیم

چنين است رسم سراي درشت گهي پشت به زين و گهي زي
ن به پشت
02-03-2013 10:38 PM
Super Moderator
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 225

ارسال: #6
جناب امامی کاملا با شما موافقم

چیزی که عجیبه اینه که چرا طی سالهای اخیر دریای سرخ در زمستان غیرفعال میشه و طی زمستان جریانات مداری حاکم میشه

الان حدود 7 سال که دی های خشکی را داشتیم

عمده بارشهای زمستانه در ماه بهمن و اسفند نازل میشه الان چند ساله که بیشتر بارشها در پاییز نازل میشه و تا زمستون شروع میشه خشکسالی میشه

واقعا نمیدونم باعث این اقلیم جدید و به نظر من مشکوک چیه ؟ هارپ و دشمن نمیتونه باشه چون اگر قرار بود ابرها را نزارن بیاد سمت ما خب پس چرا پاییز پر بارش میشه ؟ پس دلیلش میتونه تغییر قدرت و جهت جت استریم قطبی و حاره یی باشه
02-03-2013 11:00 PM
sarmast- govaver
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 255

ارسال: #7
(02-03-2013 10:05 PM)amirkoorosh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در راستای فرمایشات اساتید باید عرض کنم که شهر اصفهان بنابر دلایل مختلفی اقلیم خاصی دارد و ما غالبا در زمستانها شاهد واگرایی هستیم البته واگرایی طی سالهایی که رودخانه زاینده رود خشک بوده است بیشتر بوده

منظور از واگرایی : از هم باز شدن ابرها و وزش باد است.

البته مواقعی هم بوده که در اثر یک همگرایی محلی شاهد نزول برف بوده ایم.

بنابراین پیش بینی بارش برف در شهر اصفهان بسیار مشکل است.
با سلام
از هم باز شدن ابرها به دلیل قرار گرفتن شهر اصفهان در شرق کوههای زاگرس است. اما این قضیه همیشه برقرار نیست، چرا که در این صورت باید بارش شهر اصفهان کمتر از این باشد اما در تحت یه شرایط خاصی هم شهر اصفهان از بعضی سامانه ها بارشهای خوبی دارد. مثل پاییز امسال. یا در بعضی از سالهای گذشته ....
پس واگرای برای همه ی سامانه ها به وجود نمی اید...

02-03-2013 11:18 PM
عضو خیلی فعال
آفلاین

اطلاعات من

ارسال: #8
با اینکه دی و بهمن امسال در اصفهان بارش های مناسبی را شاهد نبودیم اما بارش نیمه دوم اسفند تا حدی کمبود دی و بهمن را جبران خواهد کرد. میزان بارش درنیمه دوم اسفند برای اصفهان بالاتر ازنرمال خواهد بود و بهار امسال وضعیت و شرایط مناسبی برای بارش های مناسب شکل خواهد گرفت .

از سه شنبه سیستم جدیدی وارد استان خواهد شد که برای روزهای چهارشنبه و پنج شنبه بر روی اکثر مناطق استان شاهد بارش خواهیم بود.
اوج فعالیت این سیستم بر روی غرب - جنوب- جنوب غرب - مرکز و شرق استان پیش بینی میگردد.
میزان بارش از این سیستم در شهر اصفهان فعلابین 25 -30 میلیمتر

امامی - پژوهشکر وکارشناس هواشناسی

ن به پشت
(آخرین ویرایش در این ارسال: 03-03-2013 12:33 AM، توسط احمد_ اصفهان.)
02-03-2013 11:44 PM
سیدمحمدعلی
آفلاین

اطلاعات من

ارسال: #9
نکته ای که برای من در این چند سال اخیر قابل توجه بوده اینه که در سالهای اخیر بارش های اصفهان دوره ای شده یعنی در هرسال زراعی در دوره ای طولانی مدت (معمولا 20-40روزه) سامانه ها با فواصل کم و بسیار فعال هستند در اصفهان. بطوریکه از هر سامانه بین 10تا 30میل بارش دریافت می کنیم. و در دوره ای دیگر (که معمولا 45-65 روزه است) با هوای خشک مواجهیم بطوریکه در این مدت یا سامانه ای نیست یا اگر هست در اصفهان دچار واگرایی می شود
ظاهرا قبلا به این صورت نبود یعنی یک نظم به نسبت بهتری حاکم بود بطوریکه این 120میل نرمال بارش بطور نسبتا مساوی تر بین ماههای ابان و اذر و دی و بهمن و فروردین و تاحدودی اردیبهشت و اسفند تقسیم می شد یعنی بارشها و خشکی ها بصورت دوره های طولانی مدت نبود نه وقفه 60روزه داشتیم نه 4سامانه قوی 20میلی متری پشت سر هم. این چیزیه که من احساس می کنم طی سالهای اخیر در بیشتر کشور وو بخصوص شهر اصفهان داره اتفاق میفته. حال اینکه این قضایا اتفاقی است یا دلیل اقلیمی خاصی دارد جای بحث دارد.

03-03-2013 12:20 AM
عاشق مباحث هواشناسی
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 181

ارسال: #10
با درود به همه ی عزیزان

بنده هم جا داره از حمید عزیز بابت این اقدام خوبشون تشکر کنم

گفتنی ها را دوستان خیلی خوب و کامل در مورد اقلیم اصفهان گفتن و شرایط عجیب این چند ساله

نمی دونم دوستان چند ساله هستن ولی قطعا اگه حول و حوش 30 سال سن داشته باشن به خوبی بارشهای خوب و زیاد و منظم شهر اصفهان در دهه 70 را یادشونه ، تعداد زیاد دفعات بارش برف حداقل سالی 4 بار ، داشتن بارش به تناوب و با تعادل درماه های مختلف فصل بارش نه مثل الان ، بارانهای بهاری اصفهان که زبانزد بود خصوصا بارشهای اول سال و حوالی نوروز و بارشهای اردیبهشتی ، رعد و برق های فصل بهار که گاه با بارش تگرگ های به یاد ماندنی همراه میشد که احیانا یاد دوستان هست و رنگین کمانهایی که معمولا بعد این بارشها همه ما در آسمان آبی آن روزهای شهرمان به چشم می دیدیم

اما از آغاز دهه 80 رفته رفته این نظم به هم خورد ، و این روند همچنان ادامه داشته و هر سال با شرایط خاص و عجیبی روبه رو بودیم ....

این سالها که دیگر نه بهار اصفهان قابل پیشبینی است نه تابستانمان نه پاییزمان نه زمستان !! دیگر اصلا به هیچ روی آن روند طبیعی آب و هوای شهرمان به ما در پیشبینی وضع آب و هوایی شهرمان کمکی نمی کند !!

از کودکی همیشه عاشق دی ماه بودم و تا جایی که یاد دارم همیشه این ماه با خاطره حداقل چند باری برفش برایم خاطره آفرین می شد اما .... چند سالی است دی ماه که می رسد باید دست بر سرم بزنم از ناراحتی که کاش زودتر این ماه منحوس برود تا شاید بهمن به فریادمان برسد ... هر چند امسال بهمن هم به فریادمان نرسید ... قرار است اسفند به فریادمان رسد ... مبادا سال دیگر اسفند هم به فریادمان نرسد!!

وضعیت فعلی تغییرات آب و هوایی کشورمان و صد البته شهر اصفهان به شکلی است که به هیچ عنوان نمی توان آینده را پیش روی خود مجسم کرد که چه می شود ....!! ولی هر چه هست یک چیز را فریاد می زند و ان بی نظمی است و دلیل این بی نظمی امری است که پاسخ به آن مطالعات عمیق و بررسی های بسیار می طلبد
03-03-2013 12:47 AM
احمد ـ اصفهان
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 313

ارسال: #11
در تکمیل عرایض دوست خوبم علی جان در ادامه آماری از وقفه های بارشی از سال 84 تاکنون رو قرار میدم.( در این بازه های زمانی هیچ بارشی در اصفهان رخ نداده است.)
سال 84: بیشترین تعداد روز بدون بارش 24 روز در ماه آذر و اسفند
سال 85: بیشترین تعداد روز بدون بارش 15 روز در دی ماه
سال 86:بیشترین تعداد روز بدون بارش 21 روز در آبان و اسفند
سال 87: بیشترین تعداد روز بدون بارش 25 روز در دی ماه
سال 88: بیشترین تعداد روز بدون بارش 28 روز در دی ماه
سال 89: بیشترین تعداد روز بدون بارش 42 روز در طی ماههای ابان و آذر
سال 90 : بیشترین تعداد روز بدون بارش 38 روز در ماههای آذر و دی
سال 91: بیشترین تعداد روز بدون بارش 30 روز در دی ماه و بهمن
همین جور که میبینید اصولا وقفه های بارشی در اصفهان در سالهای نه چندان دور حداکثر 25 روز بوده اما متاسفانه در چند سال اخیر وقفه ها بسیار طولانی تر شده همانجور که دوره های مرطوب ناگهانی بیشتر شده و این وضعیت میتونه یک هشدار باشه.
03-03-2013 12:51 AM
سیدمحمدعلی
آفلاین

اطلاعات من

ارسال: #12
سپاس از احمد عزیز
در تکمیل فرمایش شما باید عرض کنم
سال 90تعداد روزهای بی بارش از 9اذر تا 12بهمن یعنی 63روز بوده!
و سال 91از 6دی تا احتمالا 17 اسفند یعنی 61 روز که البته سه چهار مورد بارش کمتر از 3میلی داشته ایم که کان لم یکن است
اگر اینطور حساب کنیم وقفه بارشی در سال 89 و87 و86 هم بیشتر از اینها می شود
از
آن طرف قضیه 22آبان 85نزدیک 50میل، 22آبان 90نردیک40میل، 25آبان 90 سم میل
(در عرض 4روز :70میل!!!) و سال 91هم در بازه زمانی 23 ابان تا حدود 8 اذر
70میل اگه اشتباه نکنم....
70میل بارش سال 89هم بیشتر مربوط به بهمن تا فروردین بود
120میل بارش 87 هم همینطور

اگر این قضایا را به اتفاق نسبت ندهیم و بخواهیم نامی اقلیمی بر آن نهیم بنظر می رسد همان نام تکراری و ازار دهنده گرم شدن کره زمین بجهت بالا رفتن میزان گازهای گلخانه ای در زمین بواسطه فعالیت بشزر عصر مدرنیته را به زبان آوریم... همان چیزی که یک طرفش خشکسالیها و گرد و خاکهای پیاپی و یک طرفش سیلهای مخرب است.....
مگر آنکه:
دستی از غیب برون آید و کاری بکند....
پناه بر خدا

در رابطه با بحث گرم شدن زمین هم متخصص بحث احمدجان هستند که قبلا بحثش رو مطرح کرده اند و از ایشان درخاست می کنیم لینک آن را در اینجا قرار دهند تا از آن مباحث هم بهره مند گردیم.

(آخرین ویرایش در این ارسال: 03-03-2013 01:05 AM، توسط *برف*.)
03-03-2013 12:55 AM
دانشجو شهرسازی

اطلاعات من

اعتبار: 38

ارسال: #13
دوستان من نمیدونم چرا نمیتونم تشکر بزارم SadSadSadSadSad
تصاویر. و عکسا رو هم نمیتونم ببینم نمیدونم چرا اینجوریه؟؟
حسابی حالم گرفته شده Sad
اه
(آخرین ویرایش در این ارسال: 03-03-2013 01:13 AM، توسط armin d.)
03-03-2013 01:11 AM
عضو خیلی فعال
آفلاین

اطلاعات من

ارسال: #14
(03-03-2013 01:11 AM)armin d نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان من نمیدونم چرا نمیتونم تشکر بزارم SadSadSadSadSad
تصاویر. و عکسا رو هم نمیتونم ببینم نمیدونم چرا اینجوریه؟؟
حسابی حالم گرفته شده Sad
اه
احتمالا چون با گوشی وارد میشی این جوری هست و یا این که ایراد از مرورگرته

ن به پشت
(آخرین ویرایش در این ارسال: 03-03-2013 04:17 AM، توسط احمد_ اصفهان.)
03-03-2013 01:25 AM
دانشجو شهرسازی

اطلاعات من

اعتبار: 38

ارسال: #15
سرعتش که خوبه ولی فک کنم مرورگر مشکل داره اخه من از طریق گوشی میام انجمن والا حالم گرفته شده ...SadSadهر چقدرم که صبر میکنم که باز شه باز نمیشه :-(
03-03-2013 01:40 AM
موضوع بسته شده است 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پیش بینی هوای استانهای هرمزگان ,سیستان وبلوچستان و کرمان (عبدالعزیز) 4,875 283,239 11-12-2017 11:51 AM
آخرین ارسال: mojtaba23
  پیش بینی هوای استان های فارس و بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد Mehdi.B 9,352 321,514 07-05-2017 11:53 PM
آخرین ارسال: mahdi-sh
  پیش بینی هوای تهران و حاشیه البرز دشتي 3,001 298,263 28-01-2017 03:01 PM
آخرین ارسال: ali kiya

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 6 مهمان