انجمن هواشناس ایرانی

ثبت نام سریع: نام کاربری: آدرس ایمیل: کلمه عبور:
زمان کنونی: 26-08-2019, 07:38 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

خاطرات شنيدني زمستان 86
زمان کنونی: 26-08-2019, 07:38 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: rezahasani
آخرین ارسال: *محمد*
پاسخ: 71
بازدید: 18302

موضوع بسته شده است 
خاطرات شنيدني زمستان 86
نویسنده پیام
Moderator
ناظم

وضعيت : آفلاین
اطلاعات من

اعتبار: 247

ارسال: #1
خاطرات شنيدني زمستان 86
سلام دوستان... همه ي شما از زمستان به ياد موندني سال 86 خاطرات زيادي دارين... لطفا اينجا نقل كنين تا يه مجموعه از اتفاقات عجيب اون روز ها داشته باشيم....ممنون.
02-01-2013 01:40 AM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
رویدر
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 5

ارسال: #2
RE: خاطرات شنيدني زمستان 86
من از زمستان86چیزی به خاطر ندارم یعنی بارش انچنانی نداشتیم ولی خاطره انگیز ترین زمستان برای ما زمستان83بود
02-01-2013 01:52 AM
Unregistered

وضعيت :

ارسال: #3
Rainbow RE: خاطرات شنيدني زمستان 86
اقا رضا اول واسه این پستی که ایجاد کردین خیلی تشکر میکنم ازت . چون دوست داشتم یه جایی خاطراتی که از برف 86 داشتم رو واسه دوستان بگم والان که شما این بخش را ایجاد کردین دیگه همه دوستان اینجا خاطراتشون رو میگن و ما هم از بیاناتشون استفاده میکنیم..... خوب خاطره ای که از سال 86 دارم..... حالا تاریخش رو یادم نیست ولی گمون کنم اذر یا دی بود یادمه عجب بارفی بارید که تا به حال ندیده بودم از سر شب برف شروع کرد به باریدن تا صبح فرداش حدود ساعت 9 صبح همینطور یکسره بارید و خیلی بهمون خوش گذشت و اونروز هم به خاطر بارش برف مدارس تعطیل شده بود و من و دوستام تا میتوانستیم برف بازی میکردیم و خیلی خوش گذشت و از بس خوشحال بودیم که اصلا سرما رو حس نمیکردیم و خاطره ای شد اونروز واسم که هیچ وقت یادم نمیره و تا زنده هستم این خاطره رو همیشه یادمه وخیلی خاطره ای قشنگی هس واسم وتوی دفترچه خاطراتم هم نوشتم .... باتشکر سیدحسن حسینی .... Big Grin Tongue Smile Wink Big Grin Heart Heart
02-01-2013 01:57 AM
حسن از قم
**

اطلاعات من

اعتبار: 27

ارسال: #4
قطعا زمستان سال 86 از نظر بارش برف و سرما استثنایی ترین سال در حداقل 30 سال اخیر بود به طوری که ما از بزرگان فامیلمان کمتر در مورد همچین سرما و برفی شنیده بودیم و اکثر آنها برای اولین بار بود که تجربه چنین سرما و برفی را داشتند.شاید این رویداد در قم خیلی بارزتر از بسیاری مناطق دیگه کشور به چشم می خورد دلیل اون هم شاید به سبب سرمای تاریخی ای بود که در شهرمون داشتیم که به معنای واقعی کلمه استخوان سوز بود و مهمتر از اون مداومت سرما که تقریبا بی سابقه بود.اولین برف تاریخی این سال فکر میکنم 15 یا 16 دی بارید. اتفاقا من یادم هست که در آن زمان هم بعضی سایت های هواشناسی را دنبال می کردم و اکثر سایت ها هم بر بارش برف نسبتا سنگین و سرمای نسبتا شدید توافق داشتند.من اون روزی که بارش برف اول آغاز شد دقیقا یادم هست و هرگز فراموش نمی کنم.شاید نیمه های شب بود که بارش آغاز شد. در حالی که من انتظار داشتم بارش برف باشه اول به صورت باران نمایان شد و من راستش یکمی جا خوردم ولی از آغاز روز بود که بارش برف آغاز شد و من از ابتدای صبح برای انجام کاری به داخل شهر رفته بودم. هر چه زمان میگذشت بر شدت بارش برف و سرمای هوا افزوده می شد و بارش تا بعد از غروب آفتاب با شدت ادامه داشت و چون سیستم با سرمای زیادی همراهی میشد به سرعت به ارتفاع برف ها افزوده شد شاید تا غروب حدود 40 سانت برف روی زمین نشست! که من شاید تا به حال توی زندگیم ندیده بودم و راستشو بخواید آخر سیستم یکمی ترسیده بودم چون گفتم نکنه انقدر برف بیاد که زیر برف مدفون بشیم Big Grin

خلاصه سرتونو درد نیارم که زمستان 86 یکی از خاطره انگیزترین زمستانهای ما بود هر چند بهار 87 یکی از بدترین بهارهای ما بود. Sad

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
02-01-2013 02:45 AM
محمد از تشنه شهر " تهران "
**
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 15

ارسال: #5
این پست رو قبلا در اتاق پیش بینی فصلی گذاشته بودم و دوباره اینجا هم میذارم برای دوستان:

این عکسی که در پایین می زارم مربوط به یه آدم برفی
میشه که با آغاز برف و سرمای تاریخی سال 86 در تاریخ جمعه 14 دی ماه 86 توی
حیاط منزل ساختم و بعد از ظهر همون روز بود که سرمای بی سابقه کم کم رخ
نشون داد و این آدم برفی در پناه اون سرمای سخت تا اوایل بهمن ماه زنده
موند!

به یاد اون روز ها و در آستانه ی ورود سامانه ی بارشی پر انرِژی که هفته ی
آینده پا به ایران می ذاره و با امید به این که به خواست اهورای پاک خاطرات
برفی زمستان 86 دوباره از هفته ی آتی در همه جای ایران زنده بشه یه عکس از
اون آدم برفی بانمک رو می ذارم اینجا که یه کم هم تنوعی ایجاد کنه:

تصویر
به اندازه 71% (600x900) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی
(2048x3072) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر
کلیک کنید.

[تصویر:  image.php?di=OGCM]

...یادش بخیر

به امید زمستانی پربرف و خاطره برای همه

02-01-2013 03:30 AM
سیدمحمدعلی
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 566

ارسال: #6
سلام
البته ببخشید خاطرات شیرین رو خراب می کنم اما زمستان 86 برای ما اصفهانی ها حسرت بود بیابان خور و بیابانک در شرق استان رو می دیدیم که برف اومده و شترها روی برف راه میرن اما در شهر خودمون جز 3،4سانت برف نیومدیادمه از دلیجان به بالا برف سنگین اومده بود اما از جاده دلیجان به طرف اصفهان خیلی ضعیف بود درحالیکه یکی از جاهای برف خیز همیشه میمه هست چند سال بود که پربارشی رو می دیدم و سرما نمی دیدیم و اون سال سرما رو می دیدیم و بارش نمی دیدیم جالبه بدونید سال 84و 85 ما هرسال حذوذ220میل بارش داشتیم کمی کمتر از دوبرابر نرمال ولی سال 86-87 ما کلا 38میل بارش داشتیم!که 11میلش مال 25فروردین بود! خلاصه تنها خاطره خوبش سرماش بود که اون هم خیییلی برای اصفهان تازه نبود ... فکر می کنم برای اصفهانیها سال 83 خاطره انگیز بوده و 85 سال 83ما توی دی ماه 5تا برف مفصل داشتیم که البته یه موردش به زمین نشست و سرمای بعدش اصفهان را جزء مرکز استانهای رکورد زن کرد که اقای اصغری اسمشو برد با دمای 12-
سال 85 هم اولین برف 22آبان بود که برف درشتی بود در حد یک ساعت اما آب می شد سال 85 حدود 9روز برف داشتیم که البته یه مورد جزئی فقط نشست
اگه بخوام به سال خیلی خاطره انگیز اصفهان اشاره می کنم باید بریم به سال 74 که البته از اون موقع زیاد یادم نیست همین قدر یادمه که برف نسبتا سنگینی اومد و چند روز هوا ابری بود و دما در شهرتا 17-درجه رسید! که بعید نیست امسال سال74تکرار شود اینطور که قرائن نشون میده و اینطور که تو ذهنمه یه دفعه اقای امیرکوروش هم میگفت انگار.
یاحق

[تصویر:  528954-OdDab1uZ2.jpg]
02-01-2013 07:48 AM
Moderator
ناظم

اطلاعات من

ارسال: #7
سرماي سال 86 دو بخش داشت يكي از 16 دي تا 9 بهمن بعد يه وقفه ي كوتاه مدت 3 روزه داشتيم دوباره از 12 بهمن تا 19 بهمن سرما بر كشور حاكم شد. و صد البته كه بخش اول اين سرما شديدتر و پر حادثه تر بود. اگه يادتون باشه تو اون شرايط بحراني كشور همسايه يعني تركمنستان گاز رو به روي هموطنان شمالي و شمال شرقي بست تا مردم اين مناطق بيشتر با سرما دستو پنجه نرم كنن. و يه اختلاف كوچيكي هم بين مقامات دو كشور بوجود اومد كه بعد ها برطرف شد....
02-01-2013 10:43 AM
ابو عبدالرحمن بلوچ

اطلاعات من

ارسال: #8
بخش جالبیه
02-01-2013 01:12 PM
احمد ـ اصفهان
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 313

ارسال: #9
بله علی جان درست میگن زمستان 86 برای ما واقعا حسرت بود.
برفهایی که میومد اکثرا ضعیف و خفیف بود.
موج اول بارشی که اومد و مختص نیمه شمالی کشور بود، اصفهان در مرز بارش ها قرار گرفت یعنی حدود 3 روز هوا ابر میشد اما چیز خاصی نمیومد فقط یادمه یکبار دم ظهر هوا یهو ابر شد و یه کولاک نیم ساعته اومد که به همون سرعت که نشست به همون سرعتم آب شد ولی چون در اصفهان کولاک سابقه نداشت برامون خیلی جالب بود بعد از اون فقط حسرت خوردیم چون سرما داشتیم اما برف نداشتیم.
موج دوم که اومد از 20 تا 25 دی در اصفهان فعال بود و بیشتر هم جنوبی بود اول همه خوشحال شدیم اما این موج هم طی این مدت بیشتر برای ما برف بادروبه به همراه داشت و فقط یکبار برف خوب اومد که از نیمه شب شروع شد و تا صبح حدود 4 سانتی نشست و این بهترین بارش برف زمستان 86 در اصفهان بود.
جالبترین چیزی که من دیدم این بود که برفا در اون روز وقتی روی زمین می افتادند آب نمیشدن بلکه مستقیما می نشستند یعنی مثل قبل نبود که اول زمین خیس بشه بعد برفا بشینه. از دور که به زمین نگاه میکردم انگار که روی زمین پر از خرده شیشه بود!!
یه نکته دیگه ای که خیلی جالب بود اینه که سردترین دمایی که در شهر اصفهان ثبت شد 13 درجه زیر صفر بود. یعنی عملا اصفهان نه از بارش ها و نه از سرما چندان نصیبش نشد.
02-01-2013 02:31 PM
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ابو عبدالرحمن بلوچ

اطلاعات من

ارسال: #10
شما واسه برف حسرت میخورید ما واسه 5میلی بارون
02-01-2013 02:42 PM
Moderator
ناظم

اطلاعات من

ارسال: #11
سلام. احمد جان واقعا عجيبه كه اصفهان اينجوري بوده.. اون سال توي اون يكماه در كرمان ما 9 بار بارش برف داشتيم. كه 1 بار حدود 15 سانتيمتر, 3 بار بالاي 5 سانت و بقيه زير 5 سانت بودند. كمترين دمايي هم كه داشتيم 18- بود.
02-01-2013 03:26 PM
sarmast- govaver
آفلاین

اطلاعات من

اعتبار: 255

ارسال: #12
سال زراعی 86/87 یکی از بدترین و ناهنجارترین سالهای سه دهه ی تاریخ ایران بوده است. سالی که در آن خشک سالی سطح وسیعی از کشور را فرا گرفت. اصلا سال 86 از اول ناهنجار بود. خرداد 86 طوفان گونو داشتیم که در نوع خودش برای
منطقه ما عجیب بود و باعث بارش خوبی در جنوب سیستان و بلوچستان شد. شروع پاییز سردتر از نرمال و پایان پاییز گرمتر از نرمال و بارش پاییز در 90 درصد کشور زیر نرمال بود. یکی از عجیب ترین اتفاقات پاییز 86 سفید پوش شدن صحرای افریقا در کشور الجزایر بود. شروع زمستان با سرمای بی سابقه و سفید پوش شدن بخشهای وسعی از کشور همراه بود. سرما کشورهای عراق، عربستان و کویت را فرا گرفت. دمای حداقل شهرهای مثل بغداد، کربلا، نجف، کویت، آبادان، اهواز و ریاض به زیر صفر رفت
. از اول دی تا نیمه ی بهمن چندین برف در سطح وسیعی از کشور بارید و در جنوبشرق کشور بارشهای شدیدی رخ داد. بارشهای سیل آسا باعث چندین روز تعطیلی در امارات متحده عربی شد. در توجیح سرمای 45 روزه زمستان 86 در خاور میانه گفتند که پیش روی پرفشار سیبری باعث ایجاد آن شده است، اما ریزش هوای سرد قطبی به خاور میانه هم تاثیر زیادی در کاهش دما و سرما داشته است.

[تصویر:  8i5tntvc4f8ut3nj0zgx.png]

از نیمه بهمن به بعد با افزایش سریع دما و بادهای شدید در چند روز تمام برفها بخار می شوند و اثری از اون سرما باقی نمی ماند. غیر از اون چند برف دیگر تقریبا بارشی گسترده ای در کشور نداشتیم(بجز سواحل شمالی کشور). حتی در بهار 87 بارش خوبی در کشور نداشتیم.. گرد و غبار هم در بهمن 86 متولد شد.(
قبل 86 گرد و خاک بوده ولی تکرار آن در سال خیلی کم بوده است)
در اوج سرما که در تعداد زیادی از شهرهای ایران دمای زیر 30 - درجه تجربه شد ، دو هفته مردم با قطع گاز در بسیاری از نقاط کشور روبرو شدن و مسولان به مردم دل خوشی دادن که برف خوبی داریم و حداقل در تابستان مشکل کمبود آب نداریم. اما غافل از اینکه زمستان 86 یکی از ناهنجارترین زمستانهای سه دهه ی اخیر ایران می باشد.
هنوز نوروز نیامده بود وزارت نیرو اعلام کرد آب بسیاری از سدها در کشور به پایین ترین حد خود رسیده است.
تابستان 87هم که تولید برق آبی در کشور به طور کلی متوقف شد و آب و برق تقریبا در کل کشور جیره بندی شد.

سال 86 از نظر سرمای فراگیر بی سابقه بوده ولی غیر از استان سیستان و بلوچستان که پرباران ترین سال خودش را تجربه کرد در بقیه ینقاط کشور خشن ترین و کم باران ترین سال بوده است و حتی کشاورزان استان گیلان مشکل تامین آب داشتند.

تولید گندم در این سال در کل کشور به شدت کاهش یافت و بیشتر گندم مصرفی کشور از خارج وارد شد
. همچنین خسارات زیادی به دامداران و عشایر کشور در این سال وارد شد.

(آخرین ویرایش در این ارسال: 03-01-2013 12:04 AM، توسط کیوان - کلهر.)
02-01-2013 11:18 PM
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
Moderator
ناظم

اطلاعات من

ارسال: #13
;كيوان جان درست ميگن. در حالي كه همه از بارش برف چندباره در شهر و ديارشون خوشحال و در ادامه به سالي پر بارش اميدوار بودن ناگهان با گرم شدن هوا در اواخر بهمن و اسفند و عدم بارش مناسب حتي در فصل بهار در غالب نقاط كشور عملا سال 86-87 به خشكسال ترين سال هم از نظر شدت و هم از لحاظ وسعت در 50 سال گذشته تبديل شد.
خارج از خساراتي كه به بخش كشاورزي وارد شد اگر بارش ها در ادامه ي سال زراعي بصورت نرمال ادامه پيدا ميكرد سال 86-87 ميتونست حتي يكي از بهترين سال هاي كشور باشد......
02-01-2013 11:55 PM
Super Moderator
آفلاین
هواشناس

اطلاعات من

اعتبار: 591

ارسال: #14
با سلام خدمت همه عزیزان:

بی سابقه ترین بارش برف در پنجاه سال اخیر در سال 1386 رخ داد, ارتفاع برف در ایستگاه مهرآباد تهران به 40 سانتیمتر و در شهرری به 50 سانتی متر رسید, در شمیرانات و ایستگاه اقدسیه تهران میزان برفی که دو. سه روز پشت هم میبارید به حدود 80 سانتیمتر رسید, بله عزیزان بی سابقه ترین میزان برف در پنجاه سال اخیر , بارش برف سال 1386 در شهر تهران بود, دمای هوای شهر تهران هم در ایستگاه مهرآباد به بی سابقه ترین حداقل دما طی 60 سال اخیر رسید, بطوریکه دمای هوا در ایستگاه مهرآباد تهران به 13- زیر صفر هم رسید, و سه هفته متوالی برف چند باره و و یخبندان در شهر تهران با شدت هر چه تمام تر ادامه یافت, به طور مداوم در حداقل حرارتی ثبت دماهای 13-,11-,10-, را داشتیم و یک هفته متوالی کمینه حرارتی در شهر تهران از 9- بالاتر نمی آمد, مردم شهر تهران اصلا به این سرماهای سخت عادت نداشتند.. و من خودم بیشتر از ده دقیقه در هوای بیرون با تجهیزات کامل و پوشش پشمین زمستانی بازهم دوام نمی آوردم, و از فرط سرما, به جای گرم, پناه میبردم و از فضای یخ زده و وحشتناک زمستان 86 در تهران میگریختم.. من خیلی دوست داشتم و دارم که یکبار دیگه شاهد چنین برف گسترده و سرمای بسیار سختی در شهر تهران باشم.. ولی میدانم که شدنی نیست و زمستان 86 در تهران و ایران به خاطره ها پیوسته است.. کاش باز هم این برف سنگین و بی سابقه در تهران تکرار شود.. شاید هم روزی تکرار شد نمی دانم,,

با تشکر از همه گرامیان و توکل به خدای منان...

علیرضا- تهران کارشناس ارشد مهندسی ژنتیک و روشهای آماری چند متغیره
(آخرین ویرایش در این ارسال: 03-01-2013 12:02 AM، توسط علیرضا تهران.)
03-01-2013 12:01 AM
ابو عبدالرحمن بلوچ

اطلاعات من

ارسال: #15
درسته
03-01-2013 12:01 AM
موضوع بسته شده است 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بررسی چرایی و چگونگی عدم وقوع پیش بینی ها در زمستان 91 mnt1390 22 4,402 20-10-2013 01:04 PM
آخرین ارسال: محجمد تقی ساوریب
  وضعیت شاخص دور پیوندی naoبرایه پاییز و زمستان 92(جدید) erth.... 1 1,088 26-07-2013 09:00 PM
آخرین ارسال: اميركوروش
  پیش بینی فصلی (زمستان 1391) *برف* 4 3,793 04-12-2012 12:39 AM
آخرین ارسال: محمود ميناب

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان